The Price Of Healthy Eating

the price we pay

So from all angles of society we are told to eat right, eat more fruit and vegetables, cut out fizzy drinks, limit chocolate and all that, but have you looked at the price we pay for that healthy food compared to the amount that we pay for processed foods?

THE COMPARISON

Now we all know that when you go into the fresh fruit and veg aisle of the supermarket you will know that you will be paying at least £1.30 for a punnet of strawberries, but thinking about it you would pay around 30p for a 100g bar of chocolate bar. Here is exactly what I mean, this was taken from mysupermarket.co.uk to see the variety of prices that are around and the difference there is.

Untitled

Now I do however understand the importance of making sure that there is enough profit for the growers of the products, however, one thing that I don’t understand is how chocolate that is full of additives and is unhealthy is a over £1 cheaper than fruit. I can completely understand how sometimes for families they might feel that eating unhealthy food like chocolate is a lot easier because you get more for your money, yet a lot of people will go to blame the parents. Yes they’re buying the food, but I know a lot of families who cannot afford to buy fresh fruit because they can’t afford that all of the time.

3

I know the importance of eating healthy, especially as someone who has lost 7 dress sizes, however, it doesn’t make sense that the government constantly tell us it is important to eat healthy but how can people afford to buy fresh fruit or even frozen fruit and vegetables when for a lot less money you can get processed foods.

I would really like the government to look at this, look at what could actually help families who are on lower incomes, or are struggling, because even putting a tax on things like sugary drinks, it might not be enough, it might still be cheaper for people to buy the products filled with unhealthy products rather than buying fruit.

saving money

shop around

When getting the best price means that you have to look around, and I don’t just mean looking around the big supermarkets, I mean looking around a greengrocers, even places Aldi, Lidl which do some fabulous fresh local produce. I went in there the other week and all of the produce was fresh from my local area which is fabulous and perfect to see that are local companies are being supported.

Freezer Love

Your freezer will become your best friend, honestly, you can get so many frozen fruits and vegetables that you will save yourself so much money by just not using the fresh. A lot of the time depending on where you get your products from, it will last you a week maximum and then you end up throwing it away. By buying frozen vegetables and fruits you don’t have to worry about making sure they’re still in date, making sure that they’re still usable, not only do you save yourself time, but also money.

check your use by dates

When you’re trying to do healthy eating on a budget, look at the foods that you use on a regular basis, do you use them before they go off, or do they just sit there in the fridge waiting for the day you clear it out and throw them in the bin. By doing it this way you’re able to make sure you’re getting the most for your money, but you are also making yourself aware of what you do and don’t use.

use your cupboards

Buying canned food can save you so much time and energy, and if you don’t use it all at once, you can save it and make left overs for another day, your options are not limited to just one meal. Keep your cupboard stocked with a variety of things like rice, pasta, couscous, noodles, vegetables, beans and anything else you can get in tinned form so that way you’re saving your money for other things that you might need.

don’t waste leftovers

Everyone will know this already, but it is important that people don’t just throw away food, you can get so much more for your food, for example, if you have had Mediterranean pasta for dinner, use the rest of what is left of the pasta and make it into a salad for the next day. Not only does that save you money on buying a lunch, but it also cuts the amount of waste food you leave at your house. It is a win win situation.

plan your meals

Planning your meals might sound very simple, however, it has been known that if you plan it, you can save yourself so much money and time, you will be able to see that you are thinking about what you want to eat, what you have in your cupboards but also what money saving tips you can use.

For example, if you’ve decided to make pasta for dinner, instead of buying a sauce, use pasatta, add in all of your vegetables and seasoning, that way you’re saving yourself so much money which can be put to better use elsewhere.

2

This is one of the cheapest sauces I found, so you can have see the price difference and also how you can make your own sauce for a lot less and know exactly what is in your sauce!

4

(ALL IMAGES FROM MYSUPERMARKET.CO.UK)

TwitterInstagramTumblr – Pinterest – Blog Lovin’ – Facebook

6 Comments

  1. facebook-profile-picture 28/07/2015 / 3:40 pm

    That is so helpful darling, it does take a lot of work to make sure you’re getting enough for your money. I think it would be so helpful if there were more greengrocers around too, we all go for convenience when it comes to the high street! <3

  2. 29/07/2015 / 3:43 am

    the more people buy healthy foods the more competition will be sparked, thereby driving the prices down. however, most people can’t see far enough into the future to wait for that to happen, as it could take several months depending on how quickly the demand increases. and demand is not the only reason unhealthy foods are cheaper: if you think s0mething’s cheap you;ll buy more of it, often exceeding the amount you would be willing to spend on healthier options (profit for unhealthy food producers). then when it makes you fat, you’ll spend money on the latest diet craze that promises to fix you in mere weeks (profit for diet companies). then when you get bored with being skinny, you’ll return to the processed food aisle. you’ll gain the weight back, and a cycle will appear. along the way you’ll pick up some health complications, which will send you running to the doctor’s office and an overpriced healthcare system (profit for insurers and medical ‘professionals’ and drug companies). and all of these organizations have former leaders positioned in – you guessed it – the government, writing laws and overseeing lawsuits to favor their former employers and keep them in business, which makes these government officials profit. so the government will never make healthy food more affordable because it is too greedy.

    • facebook-profile-picture 29/07/2015 / 12:04 pm

      Thank you for saying that, that made me look at things differently, it just sucks because I am so healthy, yet it costs me so much for the privilege. Thank you for making me look at this differently! <3

  3. 29/07/2015 / 8:08 am

    Love this post, it’s so true! I found it so difficult to eat healthily on a student budget. Also – did not realise you’d dropped 7 dress sizes :O amazing well done! Would love to know some tips x

    • facebook-profile-picture 29/07/2015 / 12:06 pm

      Thank you sweetheart it means a lot! A lot of healthy eating, making healthier swaps! It has taken me a long time, but it’s worth it, healthy swaps make all of the difference <3

  4. 31/07/2015 / 3:50 pm

    Healthy food comes with price – unfortunately. However with your tips and a little bit of consistency it is possible! I usually get my veggies from farmers on a weekly markets. I like how fresh and “not so perfectly round”* veggies there are.

    * What I mean is that supermarket’s have regulations how banana etc should look like in terms of weight, length etc and to do that they use various methods that are not necessary the best for my organism.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *